Dotacje na remont zabytku – jak się starać i ile można uzyskać? - Walczak - Firma Budowlana

Dotacje na remont zabytku – jak się starać i ile można uzyskać?

Kategoria Posadzki
Opublikowano 27 czerwca 2024

Remont zabytku to spore wyzwanie, zarówno pod względem technicznym, formalnym, jak i finansowym. Wysokie koszty wiążą się nie tylko z koniecznością stosowania skomplikowanych technik, ale również z niespodziewanymi sytuacjami, które generują dodatkowe koszty. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli obiektów zabytkowych szuka możliwości uzyskania dotacji na remont zabytku. Sprawdźmy, gdzie można starać się o dofinansowanie, kto może je uzyskać i na jakie kwoty wsparcia można liczyć.

Zabytek w rejestrze czy w ewidencji zabytków? 

Państwo polskie chroni obiekty zabytkowe przed zniszczeniem, a jednym z przejawów takiej ochrony jest prowadzenie rejestru zabytków. To spis obiektów zabytkowych, które podlegają szczególnej ochronie, a wszelkie remonty czy zmiany ich wyglądu wymagają wypełnienia wielu różnych formalności. 

Rejestr zabytków jest prowadzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Większość dotacji i dofinansowań, które może uzyskać właściciel obiektu zabytkowego wymaga, by był on wpisany do rejestru zabytków.

Oprócz rejestru zabytków jednostki samorządu terytorialnego prowadzą dodatkowo ewidencję zabytków. Zawiera ona nie tylko obiekty zabytkowe wpisane do rejestru, ale również inne obiekty, które zostały uznane za wartościowe pod względem historycznym.

Dotacje na remont zabytku od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Najważniejszą instytucją, od której można uzyskać dotację na remont obiektu zabytkowego jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach prowadzonego programu można uzyskać wsparcie w wysokości do 50% nakładów poniesionych na prace restauratorskie i roboty budowlane. W przypadku obiektów o szczególnej wartości historycznej, artystycznej lub naukowej, nawet do 100% poniesionych nakładów.

Program dofinansowań prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach można starać się zarówno o dofinansowanie robót przyszłych, jak i zwrot nakładów poniesionych w ciągu 3 lat poprzedzających złożenie wniosku. Co do zasady, nabór wniosków przeprowadza się 2 razy w roku (do końca marca i do końca października). Minister może określić dodatkowe terminy naboru. Wnioski mogą składać właściciele obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków, zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje, firmy czy wspólnoty wyznaniowe. 

jak uzyskać dotację na remont zabytku

Inne dotacje na roboty budowlane przy zabytku

Oprócz ogólnopolskiego programu dotacji prowadzonego przez ministerstwo, istnieją również inne możliwości uzyskania wsparcia przy remoncie zabytku. Należą do nich programy wojewódzkie, gminne lub ministerialne.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi program dofinansowania remontu zabytków sakralnych i kościelnych. Dotacje pochodzą z Funduszu Kościelnego. W jego ramach właściciel sakralnego obiektu zabytkowego może uzyskać do 200 tys. złotych (stan na 2024 rok) dofinansowania na prace remontowe. 

Dotacje na remont obiektów zabytkowych można uzyskać również w ramach środków, którymi dysponuje wojewódzki konserwator zabytków. Są to dotacje na remont zabytków leżących na terenie danego województwa. Informacji na ich temat należy szukać na stronach lokalnych konserwatorów zabytków.

O możliwość uzyskania dofinansowania remontu obiektów zabytkowych warto pytać również w powiecie i gminie. Niektóre jednostki samorządu terytorialnego mają własne programy dotacji dla zabytków położonych na ich terenie. Mogą one obejmować nie tylko obiekty zabytkowe wpisane do rejestru zabytków, ale również obiekty wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Zasady ustalania dofinansowań z funduszy samorządowych określa się w formie uchwały lokalnego samorządu. 

Jak widzisz jest wiele źródeł, z których można uzyskać dotacje na prace konserwatorskie i remont zabytku wpisanego do rejestru. Niestety niewiele jest miejsc, w których można starać się o dofinansowanie prac remontowych w obiektach znajdujących się nie w rejestrze, ale w ewidencji zabytków. Jeśli jednak jesteś właścicielem takiego obiektu, to możesz skontaktować się z lokalnymi władzami samorządowymi. Możesz wnioskować o uzyskanie dotacje celowej na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do ewidencji zabytków. 

Jesteśmy firmą budowlaną Walczak specjalizującą się w renowacji obiektów zabytkowych.
Nie czekaj, aż będzie za późno! Umów się na bezpłatny audyt.

Poznaj kulisy naszej pracy

Cenimy sprawdzone rozwiązania,
dlatego wybieramy produkty
renomowanych marek

Partnerzy
  •  - Walczak - Firma Budowlana
  •  - Walczak - Firma Budowlana
  •  - Walczak - Firma Budowlana
  •  - Walczak - Firma Budowlana
  •  - Walczak - Firma Budowlana
  •  - Walczak - Firma Budowlana

Jesteśmy gotowi, by zająć się realizacją Waszego projektu

Nasza szybka reakcja pozwoli Ci zaoszczędzić czas, stres i uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.
Każdy projekt jest inny, dlatego zawsze zaczynamy od rozmowy, by jak najlepiej zrozumieć Twoje potrzeby. Skontaktuj się z nami, a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu.
Umów się na bezpłatną konsultację
Dotacje na remont zabytku – jak się starać i ile można uzyskać? - Walczak - Firma Budowlana